ChampagneChampagne

Šampaňské víno je šumivé víno, které se vyrábí tak, že se v láhvi vyvolá sekundární kvašení vína, čímž vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu (PDO).

G.H. MUMM & Cie

Mumm Cordon Rouge 

Mumm Cordon Rouge je bohatá osobnost skvělého šampaňského. Stylový a harmonický. Uspokojí i ty nejnáročnější milovníky šampaňského. Víno je nejprve silné, potom jej ztlumí svěžest jeho aroma. Jedná se o vznešené víno, které můžete stejně dobře podávat k dobrému jídlu a při výjimečné události. Barva: jasná a průzračná. Intenzivní žlutá s jemnými náznaky smaragdové. Bublinky stoupají v živém smyslném tanci a vytváří jemnou dlouhotrvající pěnu. Buket: otevírá se jemným aromatem čerstvých květů a kandovaného citrusového ovoce, dále se rozvíjí se silnějšími náznaky sušeného ovoce, ořechů a světlého tabáku. Tyto chutě na závěr zvýrazňuje náznak čerstvého ovoce a svěžest odrůdy Chardonnay. Směs šampaňskému vínu Cordon Rouge dominuje Pinot Noir (69 procent) pocházející z crus z oblasti Montage de Reims, ty jsou pověstné svou vynikající dlouhověkostí. Odrůda Chardonnay (31 procent ze 4 crus: Avize, Cramant, Choilly a Oger) přispívá svou jemností a svěžestí a dodává vínu výrazné dlouhé aroma. Obsah alkoholu: 12,5 % Obsah cukru na litr: 8 gramů 

TAITTINGER

Taittinger Rosé Prestige

Smysluplné růžové víno vyrobené pouze z moštu z prvního slisování,zraje ve sklepích pět let. Složení:70% Pinot Noir (z toho 12% je červené víno z vinic v Bouzy) 30% Chardonnay. Komplexní a vyvážené, harmonické šampańské s aroma červeného ovoce.

TAITTINGER

Cuvée Prestige

Každoroční produkt obsahující harmonickou jednotu vín pocházejících z různých sklizní a vyrobených z révy Chardonnay a Pinot. Ve sklepích je šampaňské skladováno pět až šest let (zákon určuje pouze roky tři). Víno je oblečeno krásnou zlatou róbou, prezentuje kytici bílých jarních květin a v ústech je čerstvé a vyrovnané.

Dom Pérignon

Vintage 1999 -

Dom Pérignon je ušlechtilé a legendární šampaňské víno, které dozrávalo ve sklepích obce Epernay po dobu sedmi let, aby se dostatečně rozvinula jeho bohatost a hloubka. Neobyčejně komplexní víno s hedvábnou konzistencí. Dochuť je pozoruhodně dlouhá s lehkými podtóny kůry citrusových plodů. V novém vysouvacím coffretu s podstavcem. Roční produkce činí cca 2 mil. lahví.

Moet & Chandon

Brut Imperial

Moet & Chandon Brut Impérial je vyvážená směs tří odrůd vína, která odhaluje posloupnoust elegantních a hormonických dojmů, svěží zralosti, jemných a vytříbených linií, navozujících pocit pohody a příjemného rozpoložení. Víno harmonické směsi odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Barva: světle žlutá se zeleným nádechem Vůně: jemně vinná s nástupem hroznů a květů lípy Chuť: jemně vyvážená, zanechává pocit šťavnaté harmonie. Brut Impérial je možné pít od aperitivu až po dezert.

Veuve Clicquot

Brut

Typické, dokonale vyvážené šampaňské formované Pinot Noir, doplněné elegancí Chardonnay a ucelené Pinot Meunier. Svojí oranžovou vinětou je toto víno známé po celém světě. Svěží symfonie ovocných chutí a vůní dělá z tohoto šampaňského skvělý aperitiv nebo elegantního průvodce vybraných jídel.

Perrier Jouet

Belle Epoque 2002

Šampaňské víno Perrier Jouet Belle Epoque je skvostem šampaňských vín. Je vyrobeno pouze z vinic označovaných Grand Cru, archvivace až 10 let. Ročník 2002.

Historie Champagne

Vinná réva se v kraji Champagne (z latinského slova Campus – pole) pěstovala již v roce 79, tedy mnohem dříve, než bylo vůbec objeveno šumivé víno (šampaňské). Oblast Champagne (ve starofrancouzštině Champaign) se rozkládá na evropských křižovatkách, což mělo v historii kladné – Remeš (Reims) a její okolí se staly centrem obchodu – i záporné následky: V 5. století tudy prošel obávaný vůdce Hunů Attila, když táhl na Paříž, aby ji vyplenil. Ve 14. století se kraj nevyhnul stoleté válce a v 17. století válce třicetileté. V době římské, se v Champagne nejen pěstovalo víno, ale začal se zde těžit i vápenec. Opuštěné lomy s až 90 m hlubokými křídovými sklepy a chodbami, jež zbyly po těžbě, se později staly ideálním místem pro šampaňské víno, jež zde dnes dozrává. Traduje se, že tajemství bublinek ve víně čili šampaňské objevil mnich Dom Pérignon. Druhá, pravděpodobnější verze však tvrdí, že se je naopak snažil z šampaňského vína dostat, když se v něm vytvořily přirozenou cestou druhotným kvašením (pravděpodobně při převozu „šampaňských“ vín z Francie do Anglie). Nepochybně však přispěl k historii a výrobě šumivého šampaňského vína.

Region Champagne

Nejvýznamnějším městem regionu Champagne-Ardenne je Remeš (Reims), jež leží v Pařížské pánvi asi 150 km severovýchodně od Paříže. Město je centrem výroby šampaňského (hned za Remeší následuje Epernay). Nicméně hlavním městem regionu je Châlons-en-Champagne.